Zážitky studentky na cizinecké policii: celonoční čekání, ponížení

Student ze zahraničí si musí každý rok prodlužovat vízum. Kromě toho, že musí obstarat řádu dokladů, musí také absolvovat ponižující fronty a nesmyslný odpor pracovníků cizinecké policii.

Fronta před vchodem do cizinecké policii na Chodově.P. Jelenová

Na cizineckou policii musí donést:

  • cestovní doklad
  • potvrzení ze studijního oddělení o tom, že nadále studuje
  • doklad o zajištění ubytování
  • doklad o zajištění prostředků k pobytu na území České
  • je-li nezletilý, souhlas rodiče, popřípadě jiného zákonného zástupce nebo poručníka, s jeho pobytem na území,

Kvůli každé informaci musíte vystát frontu

Aby tyto doklady mohl předat příslušnému úředníkovi, musí student v Prahy vystát hroznou frontu. Na pořadové číslo se čeká už od 3. hodiny ráno. A není žádná garance, že se k okénku nakonec dostane. Až cizinecká policie začne přijímat, přijdou lidé s dětmi, kteří jdou přednostně, a hlavně přijdou lidé, kteří si místo ve frontě koupili. Takže i když tu čekáte už od čtyř a jste desátí, nakonec uvnitř budovy bude před vámi najednou sto lidí.

Ve stejné frontě stojí ten, kdo chce podat dokumenty, vyzvednout vízum, ale také jen zjistit, jestli už je vízum hotové nebo se na něco zeptat. Když voláte na informační linku, řeknou vám, že konzultace ohledně dokumentů neposkytují.  Na policii ve frontě jsem potkávala lidi, kteří čekali na vyřízení víza několik měsíců a museli se každý týden chodit ptát, jestli už je vízum hotové nebo ne. Pro mnohé, délka tohoto řízení rozhoduje jestli vůbec budou moct o prázdninách odcestovat za rodinou domu.

Proč neexistuje nějaký elektronický systém, kde by se dal zkontrolovat stav žádosti? Něco podobného již existuje, když lidé žádají o turistické vízum do ČR.

 

O stejných žádostech se rozhoduje různě

Několik skutečných příkladů:

      • Dvě kamarádky bydlí ve stejném bytě. Majitel bytu má plnou moc od svých rodičů, že může pronajímat byt. Obě šly na policii s kopii plné moci (a samozřejmé se smlouvou, potvrzením o ubytování cizinců a tak dále). Jedné žádosti bylo vyhověno bez problému, a u druhé chtěli ještě originál plné moci.
      • Každý student dostává potvrzení o studiu, ne všichni s tímto potvrzením ale dostanou vízum.
      • Někdo k tomuto potvrzení přinese ještě potvrzení, že splnil všechny podmínky pro postup do dalšího školního roku.  Opět ale ne všichni, kteří to udělají, ale vízum dostanou.
      • Ani rozhodnutí přijetí ke studiu nezaručuje prodloužení studentského víza.
      • Jako doklad o zajištění prostředků pro život používají někteří studenti mezinárodní platební kartu, ale policie to uzná jen někdy.  Kdo neměl štěstí, musí předložit kolem 80 000 Kč v hotovosti, nebo výpis z účtu.  Pokud je nemá, může si je půjčit. Sazby za takové „služby“ jsou:  Předložení peněz v hotovosti od 1000 Kč, s plnou mocí bez přítomnosti klienta od 2000 Kč a ukázání výpisu z učtu od 4000 Kč. Plní tato podmínka svůj účel?

            Nejde to v době internetu udělat jednodušeji a s větším ohledem na cizince? A neměly by být zákony a pravidla, kterými se řídí cizinecká policie, stejné pro všichni lidi a ne loterie?  A proč se úředníci chovají daleko lépe, když cizince doprovází i občan ČR?

             

            Anonymní autorka

             

            Autor: Migrace v souvislostech | pondělí 8.11.2010 10:55 | karma článku: 24,32 | přečteno: 4455x