Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden křičel přes druhého. Workshop o migraci vzbudil mezi studenty vášně.

22. 12. 2015 17:19:55
Jak se studentům ze Střední odborné školy Český Brod – Liblice líbil workshop a následná návštěva Českého rozhlasu, které pro ně uspořádal v průběhu podzimu 2015 Program migrace organizace Člověk v tísni?

Díky projektu Média a migrace na středních školách, podpořeném Ministerstvem kultury ČR, se studenti středních škol mohli dozvědět něco bližšího o kritickém přístupu k médiím a jejich obsahu, pochopit mechanismy mediální práce a zároveň získat schopnost využívat média ke své potřebě a tvůrčím způsobem je zpracovávat. A to na velmi aktuálním tématu migrace. Studenti nejdřív mohli přímo ve vlastní škole zažít workshop zaměřený na základy novinářské práce a reflexi pokrytí tématu migrace v českých médiích. Vybraní studenti s hlubším zájmem o novinářskou práci pak mohli vyrazit na exkurzi do Českého rozhlasu, kde si mohli provoz velkého veřejnoprávního média prohlédnout v praxi. Ti nejvíc aktivní pak neváhali a ze svých zážitků sepsali články, které se mohou objevit nejen na blogu Fórum migrantů, ale i na v místních novinách nebo školních časopisech. První příspěvek pochází ze Střední odborné školy Český Brod – Liblice.

Média a migrace

V listopadu se na naší škole uskutečnil workshop s názvem Média a migrace. Z Prahy k nám přijely dvě milé dámy, paní Brožová z organizace Člověk v tísni a paní Volynsky, novinářka s praxí z Českého rozhlasu. Mluvily k nám o jednom z nejzávažnějších problémů současnosti, týkající se migrantů.

V první části workshopu jsme se zaměřily na téma migrace v českých médiích, druhá část byla převážně debatní a praktická.

Po úvodní, až příliš dlouhé a místy málo záživné prezentaci se rozpoutala živá debata. Protože nás toto téma velice zajímá, rády jsme se do diskuse také zapojily. Bylo fajn, že každý, kdo se chtěl vyjádřit k současné situaci, tady měl možnost. Měli jsme spousty otázek a názorů a naši hosté se nám na ně snažili odpovědět, i když to měli těžké. Vím, že názory některých z nás byly trochu radikálnější, ale někdy nám přišlo, že se nás dámy snaží přesvědčit o tom, že jenom ony mají pravdu a jen jejich názor je správný a náš je ten scestný. Třeba když jsme říkali, že se mezi migranty můžou objevit teroristé a nikdo nezaručí, že sem neproniknou, nebo že stavět plot na hranicích je správné opatření. Obojí nám vyvracely, a přitom čas ukázal, že jsme pravdu měly spíš my. Neuplynul ani týden a celý svět ohromily teroristické útoky v Paříži a plot dneska staví už i Rakušané na hranicích se Slovinskem.

Je pravda, že chvílemi se debata proměňovala spíše v hádky, ale to je tak, když necháte mluvit čtyřicet lidí. Jeden křičel přes druhého, všichni se snažili nějak se zapojit do diskuse a vyjádřit svůj názor. Bylo škoda, že do další práce s novinovými články už se zapojovalo podstatně méně studentů a někteří vypadali, že je to ani nezajímá.

Mysleli jsme si, že z nás ty dvě paní moc nadšené nebudou, ale asi to tak nebylo, protože nám díky naší aktivitě byla nabídnuta exkurze do Českého rozhlasu, která se nám nakonec moc líbila.

Denisa Dvořáčková a Kateřina Pačesová, SOŠ Český Brod-Liblice

Návštěva Českého rozhlasu

V listopadu 2015 se u nás ve škole uskutečnil workshop Média a migrace, který byl určen pro studenty třetího a čtvrtého ročníku. Protože jsem druhačka, nemohla jsem se tedy této akce zúčastnit. O to více mě potěšilo, když nám byla nabídnuta exkurze do Českého rozhlasu. O novinářskou práci se zajímám, pravidelně přispívám do našeho školního časopisu Hrom, už dříve jsme měli časopis i na základní škole.

Díky projektu o.p.s. Člověk v tísni se tedy vybraní žáci naší školy vydali koncem listopadu na výlet do Prahy, na exkurzi do Českého rozhlasu a na připravený workshop o dokumentaristice. Hned po příchodu do budovy nás na recepci všude obklopoval krásný bílý mramor. Dozvěděli jsme se, že recepce byla zrekonstruována do původního stavu podle dobových fotografií a plánů ze 30. let minulého století. Jako první jsme navštívili rozhlasovou galerii, kde nám poskytli informace o Českém rozhlase od jeho počátků až dodnes. Bylo tam k vidění mnoho zajímavých předmětů, které se dříve používaly k vysílání. Průvodce nás poté vedl po celé budově, která se nám zdála jako obrovské bludiště plné kanceláří a vysílacích studií. Zajímavostí pro nás všechny bylo odpružení celé budovy kvůli metru, které jezdí přímo pod ní, aby pohyby nenarušovaly vysílání.

Po asi hodinové prohlídce jsme se všichni usadili v takové menší posluchárně, kde nás uvítal velice milý pán, který se představil jako Dan Moravec. Poslechli jsme si některé ukázky zvukových dokumentů. Bylo to velice zajímavé a pro většinu z nás nová věc. Během workshopu jsme se toho o tvoření zvukových dokumentů a o všem kolem nich dozvěděli velice mnoho. Věřím, že mnohé z nás to oslovilo a určitě alespoň některým proběhla hlavou myšlenka na nějaký vlastní dokument.

Radka Adamová, SOŠ Český Brod-Liblice

Názory obsažené v publikovaných textech nikterak neodrážejí názory organizátora projektu Média a migrace na středních školách.

Autor: Fórum migrantů | úterý 22.12.2015 17:19 | karma článku: 14.86 | přečteno: 856x

Další články blogera

Fórum migrantů

Mezi Pegidou a kurzem němčiny: jak funguje integrace uprchlíků v Drážďanech?

Nejpozději od památného výroku kancléřky Merkelové „Wir schaffen das!“ (Zvládneme to!) se pohledy odpůrců migrace, ale také aktérů a organizací zabývajících se integrací v různých zemích Evropy upírají do Německa.

4.7.2017 v 18:34 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 1551 |

Fórum migrantů

Svátek práce: jak čeští imigranti v USA psali dějiny

První květen je každoročně dnem, kdy si připomínáme boj dělníků za důstojné pracovní podmínky, jehož výsledkem bylo ustavení osmihodinového pracovního dne. K jeho hlavním aktérům patřili i imigranti z Česka.

1.5.2017 v 12:37 | Karma článku: 13.51 | Přečteno: 374 |

Fórum migrantů

Před čím prchají Eritrejci?

Eritrea je hned po Sýrii zemí s největším zájmem o migraci do zemí Evropy. Důvodem není válka, přestože určité napětí z války s Etiopií v letech 1998-2000 přetrvává dodnes.

17.2.2017 v 21:52 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 2022 |

Fórum migrantů

Vánoční povídka o odchodu všech cizinců

Bylo nebylo.... asi tři dny před Vánoci, pozdě večer. Po náměstí v jednom malém německém městečku přešla skupinka mužů.

24.12.2016 v 13:30 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 1438 |

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý

Makat a odpočívat, aneb jaký si to uděláš, takový to máš

Hesla dovolenkových dní. Jsme tu proto, abychom něco udělali. Ale nejen to, je třeba si to rozvrhnout podle okolností, počasí, nálady, možností.

29.7.2017 v 11:44 | Karma článku: 5.41 | Přečteno: 110 | Diskuse

Štěpán Bicera

"Lidové písně" z doby totality

Z úst lidu postupně mizel nejryzejší projev jeho národního zdraví a života - lidová píseň. Hmotná i duchovní nadvláda kapitalismu dusila každý projev národní svébytnosti a poklonkovala západní civilizaci. Májový vítr 1945 smetl

29.7.2017 v 11:07 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 412 | Diskuse

Zuzka Součková

Mobil - sluha nebo pán?

My máme mobily, aby nám sloužily. A co když se vybijí? Pak jsou nám nanic. Hlavně, že máme mobily, bez nich bychom už nežili.

29.7.2017 v 7:47 | Karma článku: 13.50 | Přečteno: 278 | Diskuse

Helena Vlachová

O kempování na Slovensku

Je doba dovolených, české rodiny vyrážejí se svými dětmi strávit dny volna do rozličných destinací. Někdo jede pod stan

29.7.2017 v 7:01 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 509 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Když si s někým nechcete podat ruku

... tak k tomu musíte mít vážný důvod. Nechcete překročit své já, tedy chcete vyjádřit jistý protipól. Ale někdy mohou být věci i jinak. Každopádně, podaná ruka je podle starých pravidel prostý důkaz toho, že v ní nemáme zbraň.

29.7.2017 v 0:50 | Karma článku: 13.42 | Přečteno: 479 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1919

Jsme lidé původem z různých koutů světa a žijeme v Česku. Jsme různého věku a pohlaví, máme různá povolání a politické názory, ale chceme, aby i naše hlasy bylo slyšet. Náš blog vznikl v roce 2010 a přináší pohled migrantů na to, jak se žije cizincům v České republice i v zahraničí. Blog je podporován Programem migrace v rámci společnosti Člověk v tísni. Navštivte i náš facebook Fórum migrantů

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.