Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdo je terčem nenávistných projevů na českém internetu?

Od začátku roku 2015 zaznamenal český internet nárůst negativních a nenávistných projevů na sociálních sítích a dalších komunikačních platformách, jako jsou například diskuze na zpravodajských serverech. 

 

Terčem negativních a nenávistných projevů se staly skupiny, stojící do té doby spíše na okraji veřejného zájmu – migranti (uprchlíci) a muslimové, jak vyplynulo z analýzy Projevy nenávisti v online prostoru a na sociálních sítíchkterou zpracovala organizace Člověk v tísni za období od června do září 2015. Analýza popisuje, jaká jsou nejčastější témata nenávistných výroků, jakými komunikačními kanály se tyto projevy šíří i sociodemografický profil producentů těchto projevů. 

Na základě zjištění vyplývajících z analýzy uspořádal Program migrace společnosti Člověk v tísni během poslední čtvrtiny roku 2015 a na začátku roku 2016 celkem tři veřejné debaty, které reagovaly na zjištění z analýzy.

Témata veřejných akce byla vybrána na základě analýzy, ve které se ukázalo, že uprchlíci, migranti a muslimové jsou jedním z hlavních terčů producentů nenávistných projevů. 

První z veřejných debat se zaměřila na kategorii migranti/uprchlíci ve světle aktuálních událostí. Debata s názvem Ukazují nám uprchlíci naše hranice? proběhla 8. října 2015 v pražském Langhans. Kromě projekce tematického filmu mohli návštěvníci debaty diskutovat se sociální antropoložkou Barborou Spalovou, která se zabývá tématy hranic, teritoriality a kolektivní paměti. Hovořilo se například o odlišném pojetí státní hranice v postkomunistických zemích a v ostatních zemích Evropy. Diskuze reagovala jak na události v Maďarsku, které v polovině září dokončilo plot na hranicích se Srbskem, tak na českou společenskou reflexi výstavby plotu, a diskuzí, které se vedly kolem otevřených X uzavřených hranic. Na otázky odpovídala také novinářka Magdalena Sodomková, která cestovala s běženci na srbsko-maďarskou hranici a ostrov Lesbos, a k aktuální debatě o uzavírání hranic měla osobní postřehy přímo z terénu.
Jak hosté, tak i publikum se snažili najít odpovědi na otázky, co pro ně osobně znamenají hranice, došlo i na ožehavé téma role médií v zobrazování uprchlíků a celé krize.

Druhá veřejná debata s názvem Islám kolem nás. Jak se vyznat v tom, co se píše a říká? reagovala na druhou nejčastěji zmiňovanou kategorii zachycenou v analýze mezi diskuzními příspěvky na českém internetu, a tou byl islám. Akci naplánovanou na 3. listopadu bylo nutné z důvodu obrovského zájmu přesunout do větších prostor, přišlo přes 150 lidí. Na veřejné akci, která byla koncipována jako debata, vystoupili orientalista Bronislav Ostřanský z Orientálního ústav AV ČR s tématem muslimští „strašáci“ a vyvrácení největších mýtů kolem islámu a muslimů, dále Syřan Assem Atassi brněnský Syřan, který žije dlouhodobě v Brně a je zapojený do iniciativy Syreczech a s přítomnými se podělil o své osobní zkušenosti s integrací v ČR a reflexi aktuálního dění z pohledu Syřana a praktikujícího muslima. Posledním z debatujících byl Matouš Hrdina z organizace Člověk v tísni, který představil některé postřehy k mediálnímu obrazu migrantů a muslimů v ČR. 

Ohromný zájem o tuto debatu může odrážet skutečnost, že se veřejnost nezvládá orientovat v informacích o islámu, druhém největším světovém náboženství, které každodenně chrlí sociální sítě a média.

Dokládaly to i otázky, které směřovaly na hosty debaty: Jak v záplavě "zaručených zpráv" oddělit zrno od plev a pravdu od fámy? Je na místě bát se islamizace České republiky? Jak souvisí s vlnou zájmu o islám současná migrační krize? Jaké jsou nejčastější stereotypy a předsudky o islámu, které se objevují v české veřejné diskusi a jak se jich vyvarovat? Co znamenají pojmy jako je džihád nebo právo šaría?

Třetí veřejná debata Projevy nenávisti v online a offline prostoru. Co nám říkají o nás samotných? Proběhla 3. února 2016 opět v Langhans a reagovala na zjištění analýzy ohledně producentů nenávistných projevů, například na to, jaká může být jejich motivace nenávistné projevy na sociálních sítích psát a sdílet.

Ze závěrů analýzy se zdá, že velká většina autorů nenávistných výroků není ve svém jednání vedená snahou někomu uškodit a vědomě činit zlo, ale naopak pozitivní motivací a snahou o společensky prospěšné jednání. 

S hosty debatoval Matouš Hrdina, doktorand na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK, zabývající se výzkumem transformace politické komunikace na internetu a sociolog Václav Štětka, který se zabývá politickou participací v prostředí sociálních sítí. Jak hosté tak i publikum se snažili najít odpovědi na otázky, co jsou to projevy nenávisti, jak se v online i offline prostoru projevují, co nám říkají o naší společnosti a také zda a jak mohou souviset s občanskou angažovaností.

 

Autorka: Hana Daňková
Autorka působí v organizaci Člověk v tísni

 

Analýza „Projevy nenávisti v online prostoru a na sociálních sítích“ stejně jako veřejné debaty vznikly jako součást projektu Podpora tolerantní společnosti v reálném i virtuálním prostoru. 
Program Fond pro NNO podporuje projekt Podpora tolerantní společnosti v reálném i virtuálním prostoru. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

 

   

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Migrace v souvislostech | čtvrtek 31.3.2016 20:01 | karma článku: 15,24 | přečteno: 1155x
  • Další články autora

Migrace v souvislostech

Proč je stereotypní zobrazování menšin problém?

Přemýšleli jste nad tím, jaký vliv může mít nejen obsah, ale i jazyk použitý ve zpravodajství o migrantech? Zejména ve společnosti, jako je ta česká, kde nemá běžný občan téměř žádný kontakt s migranty či uprchlíky?

30.1.2018 v 11:22 | Karma: 9,29 | Přečteno: 1245x | Média

Migrace v souvislostech

Praha hledáčkem cizince

Když jsem, tehdy ještě v minulém století, Prahu navštívil poprvé, byla z toho láska na první pohled.

27.12.2017 v 10:00 | Karma: 20,96 | Přečteno: 767x | Fotoblogy

Migrace v souvislostech

Hassan Ali Djan: Příběh dítěte, které vyrostlo příliš brzy

Hassan Ali Djan pochází z Afghánistánu. Je autorem autobiografické knihy Afghánistán. Mnichov. Já. Ve své knize popisuje svůj odchod z Afghánistánu, tíživou cestu do Evropy a začátky v nové zemi, kterou časem přijal za svůj domov.

22.12.2017 v 10:00 | Karma: 11,99 | Přečteno: 653x | Kultura

Migrace v souvislostech

Mikuláš do každé vietnamské večerky

„A teď budou Češi říkat, že už jim bereme i jejich svátky a zvyky,” pronesl v položertu mladý vietnamský dobrovolník, který 5. prosince 2017 stál na rušné pražské ulici převlečený za čerta.

20.12.2017 v 14:00 | Karma: 29,30 | Přečteno: 1125x | Společnost

Migrace v souvislostech

Mezi Pegidou a kurzem němčiny: jak funguje integrace uprchlíků v Drážďanech?

Nejpozději od památného výroku kancléřky Merkelové „Wir schaffen das!“ (Zvládneme to!) se pohledy odpůrců migrace, ale také aktérů a organizací zabývajících se integrací v různých zemích Evropy upírají do Německa.

4.7.2017 v 18:34 | Karma: 13,15 | Přečteno: 1847x | Společnost
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 70
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2033x
:) :) :)