Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo je terčem nenávistných projevů na českém internetu?

31. 03. 2016 20:01:53
Od začátku roku 2015 zaznamenal český internet nárůst negativních a nenávistných projevů na sociálních sítích a dalších komunikačních platformách, jako jsou například diskuze na zpravodajských serverech.

Terčem negativních a nenávistných projevů se staly skupiny, stojící do té doby spíše na okraji veřejného zájmu – migranti (uprchlíci) a muslimové, jak vyplynulo z analýzy Projevy nenávisti v online prostoru a na sociálních sítích, kterou zpracovala organizace Člověk v tísni za období od června do září 2015. Analýza popisuje, jaká jsou nejčastější témata nenávistných výroků, jakými komunikačními kanály se tyto projevy šíří i sociodemografický profil producentů těchto projevů.

Na základě zjištění vyplývajících z analýzy uspořádal Program migrace společnosti Člověk v tísni během poslední čtvrtiny roku 2015 a na začátku roku 2016 celkem tři veřejné debaty, které reagovaly na zjištění z analýzy.

Témata veřejných akce byla vybrána na základě analýzy, ve které se ukázalo, že uprchlíci, migranti a muslimové jsou jedním z hlavních terčů producentů nenávistných projevů.

První z veřejných debat se zaměřila na kategorii migranti/uprchlíci ve světle aktuálních událostí. Debata s názvem Ukazují nám uprchlíci naše hranice? proběhla 8. října 2015 v pražském Langhans. Kromě projekce tematického filmu mohli návštěvníci debaty diskutovat se sociální antropoložkou Barborou Spalovou, která se zabývá tématy hranic, teritoriality a kolektivní paměti. Hovořilo se například o odlišném pojetí státní hranice v postkomunistických zemích a v ostatních zemích Evropy. Diskuze reagovala jak na události v Maďarsku, které v polovině září dokončilo plot na hranicích se Srbskem, tak na českou společenskou reflexi výstavby plotu, a diskuzí, které se vedly kolem otevřených X uzavřených hranic. Na otázky odpovídala také novinářka Magdalena Sodomková, která cestovala s běženci na srbsko-maďarskou hranici a ostrov Lesbos, a k aktuální debatě o uzavírání hranic měla osobní postřehy přímo z terénu.
Jak hosté, tak i publikum se snažili najít odpovědi na otázky, co pro ně osobně znamenají hranice, došlo i na ožehavé téma role médií v zobrazování uprchlíků a celé krize.

Druhá veřejná debata s názvem Islám kolem nás. Jak se vyznat v tom, co se píše a říká? reagovala na druhou nejčastěji zmiňovanou kategorii zachycenou v analýze mezi diskuzními příspěvky na českém internetu, a tou byl islám. Akci naplánovanou na 3. listopadu bylo nutné z důvodu obrovského zájmu přesunout do větších prostor, přišlo přes 150 lidí. Na veřejné akci, která byla koncipována jako debata, vystoupili orientalista Bronislav Ostřanský z Orientálního ústav AV ČR s tématem muslimští „strašáci“ a vyvrácení největších mýtů kolem islámu a muslimů, dále Syřan Assem Atassi brněnský Syřan, který žije dlouhodobě v Brně a je zapojený do iniciativy Syreczech a s přítomnými se podělil o své osobní zkušenosti s integrací v ČR a reflexi aktuálního dění z pohledu Syřana a praktikujícího muslima. Posledním z debatujících byl Matouš Hrdina z organizace Člověk v tísni, který představil některé postřehy k mediálnímu obrazu migrantů a muslimů v ČR.

Ohromný zájem o tuto debatu může odrážet skutečnost, že se veřejnost nezvládá orientovat v informacích o islámu, druhém největším světovém náboženství, které každodenně chrlí sociální sítě a média.

Dokládaly to i otázky, které směřovaly na hosty debaty: Jak v záplavě "zaručených zpráv" oddělit zrno od plev a pravdu od fámy? Je na místě bát se islamizace České republiky? Jak souvisí s vlnou zájmu o islám současná migrační krize? Jaké jsou nejčastější stereotypy a předsudky o islámu, které se objevují v české veřejné diskusi a jak se jich vyvarovat? Co znamenají pojmy jako je džihád nebo právo šaría?

Třetí veřejná debata Projevy nenávisti v online a offline prostoru. Co nám říkají o nás samotných? Proběhla 3. února 2016 opět v Langhans a reagovala na zjištění analýzy ohledně producentů nenávistných projevů, například na to, jaká může být jejich motivace nenávistné projevy na sociálních sítích psát a sdílet.

Ze závěrů analýzy se zdá, že velká většina autorů nenávistných výroků není ve svém jednání vedená snahou někomu uškodit a vědomě činit zlo, ale naopak pozitivní motivací a snahou o společensky prospěšné jednání.

S hosty debatoval Matouš Hrdina, doktorand na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK, zabývající se výzkumem transformace politické komunikace na internetu a sociolog Václav Štětka, který se zabývá politickou participací v prostředí sociálních sítí. Jak hosté tak i publikum se snažili najít odpovědi na otázky, co jsou to projevy nenávisti, jak se v online i offline prostoru projevují, co nám říkají o naší společnosti a také zda a jak mohou souviset s občanskou angažovaností.

Autorka: Hana Daňková
Autorka působí v organizaci Člověk v tísni

Analýza „Projevy nenávisti v online prostoru a na sociálních sítích“ stejně jako veřejné debaty vznikly jako součást projektu Podpora tolerantní společnosti v reálném i virtuálním prostoru.
Program Fond pro NNO podporuje projekt Podpora tolerantní společnosti v reálném i virtuálním prostoru. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

Autor: Masha Volynsky | čtvrtek 31.3.2016 20:01 | karma článku: 14.69 | přečteno: 1082x

Další články blogera

Masha Volynsky

Mezi Pegidou a kurzem němčiny: jak funguje integrace uprchlíků v Drážďanech?

Nejpozději od památného výroku kancléřky Merkelové „Wir schaffen das!“ (Zvládneme to!) se pohledy odpůrců migrace, ale také aktérů a organizací zabývajících se integrací v různých zemích Evropy upírají do Německa.

4.7.2017 v 18:34 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 1606 |

Masha Volynsky

Svátek práce: jak čeští imigranti v USA psali dějiny

První květen je každoročně dnem, kdy si připomínáme boj dělníků za důstojné pracovní podmínky, jehož výsledkem bylo ustavení osmihodinového pracovního dne. K jeho hlavním aktérům patřili i imigranti z Česka.

1.5.2017 v 12:37 | Karma článku: 14.35 | Přečteno: 384 |

Masha Volynsky

Před čím prchají Eritrejci?

Eritrea je hned po Sýrii zemí s největším zájmem o migraci do zemí Evropy. Důvodem není válka, přestože určité napětí z války s Etiopií v letech 1998-2000 přetrvává dodnes.

17.2.2017 v 21:52 | Karma článku: 16.43 | Přečteno: 2050 |

Masha Volynsky

Vánoční povídka o odchodu všech cizinců

Bylo nebylo.... asi tři dny před Vánoci, pozdě večer. Po náměstí v jednom malém německém městečku přešla skupinka mužů.

24.12.2016 v 13:30 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 1448 |

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Polootevřený dopis p. Ing. T. Vyoralovi, odesilateli otevřeného dopisu p. Bekovi

Nějak se nám tady s těmi otevřenými dopisy roztrhl Santa Klausův pytel. Pokoušející svůj osud víc než je zdrávo, napsal jsem taky jeden, když je dnes tak pěkně a svěže na procházce kol bezejmenné říčky

20.11.2017 v 11:59 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 130 | Diskuse

Libuse Palkova

Erotematika

Pokud nějaká pedagožka připustí, že preferuje erotematiku, nemusíte se hned obávat, že mravní výchova vašich dětí je ohrožena. Nemá to s erotikou nic společného, je to sice z řečtiny ale znamená to tázat se, klást otázky.

20.11.2017 v 11:44 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 143 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Vůně muže

Je na čase, přátelé, věnovat se vůni mužů. Dokonce se točí filmy o tom, jak voníme my holky, ale kluci jako by nevoněli nebo co. Naštěstí jsem tady já a napravím, co ostatní zanedbali. Sepíšu pojednání o vůni muže.

20.11.2017 v 9:03 | Karma článku: 18.48 | Přečteno: 624 | Diskuse

Karel Trčálek

Prezident umírá

Prezident umírá. Tiše a nenápadně, aby nás nevystrašil, vždyť je milujícím otcem našeho statečného národa. My to ale tušíme. Tušíme a proto slibujeme, že jej neopustíme ani v hodině jeho smrti

20.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 646 | Diskuse

Václav Toman

Revoluční metoda na prokrastinaci ve 2 krocích

Doba čtení: 4 minut V dnešním článku vám přináším revoluční metodu, jak NAVŽDY zvládnout prokrastinaci - tedy chronické odkládání věcí na později - a to jen ve dvou krocích. Tak se držte, je to tady:

20.11.2017 v 8:07 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 283 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1938

Jsme lidé původem z různých koutů světa a žijeme v Česku. Jsme různého věku a pohlaví, máme různá povolání a politické názory, ale chceme, aby i naše hlasy bylo slyšet. Náš blog vznikl v roce 2010 a přináší pohled migrantů na to, jak se žije cizincům v České republice i v zahraničí. Blog je podporován Programem migrace v rámci společnosti Člověk v tísni. Navštivte i náš facebook Fórum migrantůNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.